W marcu i kwietniu klasy trzecie gimnazjum uczestniczyły w niezwykłym spacerze ulicami Krakowa z czasów II wojny światowej.  Bo tym właśnie jest zwiedzanie muzeum Fabryka Oskara Schindlera.

W muzeum tym wybieramy się najpierw do zakładu fotograficznego, następnie wsiadamy do tramwaju, idziemy do kina, do fryzjera, wchodzimy do mieszkania krakowskich  Żydów, przechodzimy przez obóz Płaszów, by na końcu wejść do biura samego Oskara Schindlera. Zaskakuje nas mnóstwo autentycznych, czy też idealnie zrekonstruowanych przedmiotów, które pokazują nam życie w Krakowie w okresie okupacji. Intrygują nas fotografie krakowian w różnych chwilach swojego życia, wzruszają myśli żydowskich dzieci zapisane na skrawkach papieru, przerażają zdjęcia hitlerowców bezdusznie traktujących miejscową ludność.

A to wszystko dotyczy naszego miasta. Miasta, w którym obecnie żyjemy, 80 lat po tamtych tragicznych wydarzeniach. Większość z nas bardzo refleksyjnie i dojrzale podeszła do tej podróży  w przeszłość. W naszym odczuciu to podróż, w którą powinien udać się każdy mieszkaniec naszego miasta.

Grażyna Iskra, Maria Franik