Pierwszy tydzień marca to czas, który połączył dwie bronowickie szkoły i  upłynął pod hasłem współpracy międzynarodowej. Rozpoczęło się wówczas ważne dla nas, od dawna planowane przedsięwzięcie: wymiana polsko-francuska. W dniach od 1 do 8 marca gościliśmy grupę uczniów ze szkoły w Falaise w ramach wymiany organizowanej we współpracy z ZSO Nr 7 przy ul. Złoty Róg.

W ZSO nr 8 znalazło się 15 śmiałków, którzy postanowili zmierzyć się z tym wyzwaniem. Przyjęli oni w swoich domach uczniów z Francji, karmili polskim jedzeniem, zapewniali typowe dla nastolatków atrakcje a także dbali o doskonałe samopoczucie. Druga szkoła wzięła pod opiekę 27 Francuzów. Oznacza to, że cała nasza grupa biorąca udział w wymianie składała się z: 42 Francuzów, tyluż samo Polaków, 5 nauczycieli z Francji oraz 4 z Polski. Jak nietrudno policzyć, to aż 93 osoby!

Z naszej szkoły w wymianie wzięli udział uczniowie z klasy IIIa, IIIb, IIIc oraz 1b LO. Opiekunkami grupy oraz głównymi kreatorkami całego wydarzenia były pani Grażyna Iskra oraz pani Małgorzata Łuszcz.

Dzięki różnorodnemu programowi przygotowanemu przez organizatorów Francuzi nie mieli czasu się nudzić. Już w sobotę aktywnie zwiedzali Kraków, uczestnicząc w grze miejskiej w okolicy Rynku, a następnie podziwiali zapierające dech w piersi widoki z kopca Kościuszki. W niedzielę poznawali okolicę i zwyczaje polskich rodzin, gdyż cały dzień każdy Francuz spędził w rodzinie swojego korespondenta. Były wycieczki do Zakopanego, wyjścia na kręgle, do polskich restauracji czy też zajęcia sportowe.

Poniedziałek był bardzo przyjemnym dniem. Cała francuska grupa pojechała na wycieczkę do Wieliczki, gdzie oczywiście zwiedzała Kopalnię Soli. Wesołym akcentem na koniec dnia była dyskoteka w naszej szkole, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Wtorek zaś przywitał naszych gości wietrzną i nieprzyjemną pogodą, co spotęgowało wrażenia podczas długiego pobytu w muzeum Auschwitz – Birkenau. Francuzi uczestniczyli w zwiedzaniu obu obozów a także w warsztatach historycznych zorganizowanych przez edukatorów z muzeum. Do Krakowa dotarli późnym popołudniem.

W środę powitaliśmy naszych gości w szkole. Spędziliśmy wspaniałe przedpołudnie, podczas którego pokazaliśmy Francuzom naszą szkołę, zaprosiliśmy na zajęcia matematyczne z panem Grzegorzem Nicponiem oraz zajęcia z udzielania pierwszej pomocy z panią Jolantą Frosztęgą. Były także lekcje tańca oraz zajęcia sportowe i nauka gry w siatkówkę, koszykówkę, a następnie mecz piłki nożnej. Na koniec szkolnego dnia nasi goście rozwiązywali quiz z wiedzy o Polsce. Poszło im całkiem nieźle. Popołudnie spędziliśmy w muzeum sztuki nowoczesnej MOCAK, gdzie interpretowaliśmy dzieła współczesnych artystów. Niewątpliwie było to osobliwe doświadczenie, ale wszyscy poradzili sobie świetnie.

Ostatniego dnia rano goście zwiedzili zamek królewski na Wawelu oraz katedrę. Następnie daliśmy im trochę wolnego czasu, by mogli kupić pamiątki i prezenty dla swoich bliskich. Miłym akcentem kończącym wymianę  był wieczorek pożegnalny w szkole na Złotym Rogu, podczas którego podsumowaliśmy cały tydzień oraz przygotowaliśmy poczęstunek składający się z typowo polskich dań. Zatańczyliśmy również belgijkę z udziałem prawie wszystkich uczestników wymiany, czyli około 80 osób.

Piątkowy, bardzo wczesny, poranek to czas pożegnania. Spotkaliśmy się o godzinie 5.00 rano na lotnisku i pożegnaliśmy naszych nowych przyjaciół. Były łzy, uściski, obietnice szybkiego kontaktu, a nawet szybkiego powrotu do Polski. Nasi goście szczęśliwie dotarli do swoich domów wczesnym popołudniem, a my odpoczywaliśmy po bardzo męczącym, ale wspaniałym tygodniu.

Teraz czekamy na maj. W dniach 6 – 15 maja to my będziemy gośćmi w Falaise. Nie możemy się już doczekać!