7.04.2018 w sobotę odbyła się kolejna edycja Festiwalu Nauki, w czasie którego uczniowie  naszej szkoły, kandydaci do naszego liceum, a nawet absolwenci , mieli możliwość zdobycia  pozapodręcznikowej wiedzy na różne tematy, jak i uczestniczyć w warsztatach. Co cieszy duża frekwencja sprawiła, iż na każdej prezentacji był „nadkomplet” słuchaczy.

W mini-kawiarence można było spróbować ciast i ciasteczek przyniesionych przez uczniów, wypić kawę, porozmawiać.  Jak zwykle Rada Rodziców wraz z paniami sekretarkami przyrządziły pyszne soki owocowe, a krówki z logo XVIII LO były też bardzo pyszne.

W tegorocznej edycji Festiwalu Nauki można było  dowiedzieć się:

  • Jakie są rodzaje gitar, jakie mają brzmienie i jaka jest ich historia – prezentację prowadził p. dyrektor Marek Gaweł
  • Co łączy glony, dinozaury i ropę naftową- odkrywał p. Jarosław Zacharski
  • Jak można przyrządzić jogurt w domu i jak jest on wytwarzany na skalę przemysłową – wyjaśniali specjaliści z Pracowni ARETE
  • Na jakiej zasadzie działa samochód elektryczny – czyli Tesla – przedstawił dr Grzegorz Sieklucki
  • Jakie są rodzaje białej broni i jak się bronić przed atakiem noża – zaprezentował Łukasz Tylek

Oprócz tych mini wykładów można było wziąć udział w krótkich warsztatach:

  • Budowania drewnianej chaty małopolskiej – dzięki pracownikom z Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie
  • Tańca towarzyskiego i hip hopu – dzięki Smarzyńscy Dance School
  • Ratowania życia przy użyciu AED – pod okiem specjalisty p. Dariusza Iskry
  • Relaksu i integracji z grupą w improwizacyjnych ćwiczeniach dzięki p. Stanisławowi Miętusowi

Mimo pięknej wiosennej aury nikt nie żałował kilku godzin spędzonych w szkole. Cieszy fakt, że mimo kolejnej już edycji, formuła jest nadal atrakcyjna. Dzięki niej uczniowie poczuli się jak prawdziwi studenci. Otrzymali specjalne indeksy, zbierali „zaliczenia”, dzięki którym mogą otrzymać ocenę z wybranego przedmiotu.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznego Festiwalu Nauki serdecznie dziękujemy.

Do zobaczenia w następnym roku…